2 min read

Optymalizacja kosztów ochrony obiektów produkcyjnych

Optymalizacja kosztów ochrony obiektów produkcyjnych to kluczowy aspekt dla firm, które chcą zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. W tym artykule dowiesz się, jak systemy ochrony elektronicznej mogą pomóc w redukcji kosztów i poprawie efektywności ochrony.

 

Rola ochrony obiektów produkcyjnych

Ochrona obiektów produkcyjnych odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa procesów produkcyjnych oraz mienia firmy. Obserwowany w ostatnich miesiącach wzrost zagrożeń, takich jak kradzieże, sabotaże czy włamania, wymaga skutecznych środków ochrony. Systemy zabezpieczeń elektronicznych są coraz częściej wykorzystywane do monitorowania obiektów produkcyjnych, działań prewencyjnych i reagowania na potencjalne zagrożenia.

Dzięki systemom ochrony elektronicznej można skutecznie chronić obiekty produkcyjne przed niepożądanymi zdarzeniami. Kamery monitorujące, czujniki ruchu, alarmy i inne urządzenia elektroniczne pozwalają na szybkie wykrycie potencjalnych zagrożeń i podjęcie odpowiednich środków zaradczych, zapewniających ciągłość procesów produkcyjnych oraz minimalizację ryzyka utraty mienia.

 

Wyzwania związane z tradycyjnymi metodami ochrony

Tradycyjne metody ochrony obiektów produkcyjnych, takie jak ochrona fizyczna realizowana przez agentów ochrony, czy systemy alarmowe są z reguły kosztowne i nieskuteczne. Zatrudnienie stałej ochrony fizycznej wymaga dużych, comiesięcznych nakładów finansowych, zwłaszcza w przypadku obiektów o dużej powierzchni. Ponadto ochroniarze mogą być podatni na błędy ludzkie lub korupcję, co może prowadzić do luk w systemie ochrony.

Systemy alarmowe, choć skuteczne w wykrywaniu niepożądanych zdarzeń, mogą generować fałszywe alarmy, których weryfikacja przez grupy interwencyjne bywa kosztowo nieefektywna i zawodna. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na implementację nowoczesnych rozwiązań elektronicznych w celu optymalizacji kosztów ochrony obiektów produkcyjnych.

 

Zalety systemów ochrony elektronicznej

Systemy ochrony elektronicznej mają wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych metod ochrony obiektów produkcyjnych. Po pierwsze: nie wymagają zatrudnienia i koordynacji działań agenta ochrony. Kamery monitorujące, czujniki ruchu i alarmy mogą działać przez całą dobę bez konieczności płacenia wynagrodzeń.

Po drugie: systemy ochrony elektronicznej są bardziej precyzyjne i skuteczne w wykrywaniu zagrożeń. Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak analityka obrazu AI, możliwe jest szybkie i dokładne wykrywanie niepożądanych zdarzeń. Systemy monitoringu wizyjnego mogą być zintegrowane rownież z innymi systemami, takimi jak systemy kontroli dostępu, alarmowe czy PPOŻ, co zapewnia jeszcze większą efektywność ochrony.

Ochronę elektroniczną zwyczajowo realizuje agencja ochrony w ramach usługi monitoringu wizyjnego. W takiej konfiguracji, agencja odpowiada za całodobowy, zdalny monitoring obiektu oraz za szybką i precyzyjną reakcję na sytuacje awaryjne, zapewniając większe poczucie bezpieczeństwa i skuteczniejszą ochronę obiektów produkcyjnych.

 

Implementacja systemów ochrony elektronicznej

Implementacja systemów ochrony elektronicznej wymaga odpowiedniego planowania i dostosowania do indywidualnych potrzeb i charakterystyki konkretnego obiektu produkcyjnego. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie analizy zagrożeń i określenie kluczowych obszarów wymagających ochrony. Kolejnym krokiem jest odpowiedni dobór specjalistycznych urządzeń, takich jak np. kamery, czujniki, rejestratory, serwery analityki. Całość powinna być zaprogramowana i zamontowana w taki sposób, aby wszystkie podzespoły wspólpracowały ze sobą tworząc jeden, prosty w użytkowaniu system ochrony.

 

Przykłady sukcesu w optymalizacji kosztów ochrony obiektów produkcyjnych

Wprowadzenie systemów ochrony elektronicznej może przynieść wiele korzyści i oszczędności dla firm. Przykłady sukcesu w optymalizacji kosztów ochrony obiektów produkcyjnych są liczne.

Jednym z przykładów jest firma Fabryka Drutu Gliwice S.A., która od wielu lat korzysta z zalet ochrony elektronicznej współpracując z naszą agencją ochrony Deltaprime. Jak mówi prezes firmy Janusz Wójcik, "oszczędności wynikające ze zmiany sposobu ochrony były motorem napędowym dla całego projektu. Po wdrożeniu okazało się jednak, że korzyści wynikające ze skuteczności rozwiązań stały się równie istotne co zmniejszenie kosztów."

Innym przykładem sukcesu jest firma Scafom-Rux Polska, która zdecydowała się na rezygnację z ochrony fizycznej swojego przedsiębiorstwa i wdrożenie systemu ochrony elektronicznej. "W 2020 r. zaufaliśmy firmie Deltaprime i powierzyliśmy jej swoje bezpieczeństwo podpisując kontrakt w zakresie ochrony. (...) Przyniosło to wymierne korzyści w postaci sporych oszczędności przy zachowaniu pełnej ochrony obiektu.", Dyrektor Operacyjny w Scafom-Rux Polska Konrad Szafrański.

Przykłady sukcesu w optymalizacji kosztów ochrony obiektów produkcyjnych pokazują, że systemy ochrony elektronicznej są skutecznym narzędziem do redukcji kosztów oraz poprawy efektywności ochrony.

 

optymalizacja-kosztów-bezpłatna-konsultacja

 

Chcesz zoptymalizować koszty ochrony w Twojej firmie?

Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem ds. ochrony elektronicznej.

Zobacz również:

Jak przygotować firmę na podwyżki stawek ochrony fizycznej w 2025 roku?

Jak przygotować firmę na podwyżki stawek ochrony fizycznej w 2025 roku?

Rok 2025 zapowiada się jako kolejny etap wzrostu kosztów ochrony fizycznej. Rosnące wynagrodzenia minimalne, pełne oskładkowanie umów zleceń i stale...

Czytaj więcej...
Ochrona budowy - na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy ochroniarskiej?

Ochrona budowy - na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy ochroniarskiej?

Przed rozpoczęciem budowy, jako Kierownik musisz zająć się wieloma procesami: planowaniem harmonogramu, zamawianiem materiałów, czy kontraktowaniem...

Czytaj więcej...