4 min read

Ochrona budowy - na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy ochroniarskiej?

Przed rozpoczęciem budowy, jako Kierownik musisz zająć się wieloma procesami: planowaniem harmonogramu, zamawianiem materiałów, czy kontraktowaniem podwykonawców. Ale co z zabezpieczeniem placu budowy? Niestety, często ten temat podejmowany jest na “ostatniej prostej” tuż przed wejściem na teren budowy. Jak nie zgubić się w tym ochroniarskim chaosie, by rzetelnie porównać przedstawione propozycje?

Ten artykuł pomoże Ci wziąć sprawy w swoje ręce i podjąć świadomą decyzję. Dowiesz się, jak wybrać odpowiednią formę ochrony oraz na jakie aspekty zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy. 

 

Tradycyjna ochrona fizyczna czy system ochrony elektronicznej oparty na monitoringu wizyjnym?

 

Automatyzacja procesów ochrony podnosi nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale także znacząco obniża miesięczne koszty związane z ochroną terenu budowy. Przy planowaniu sposobu zabezpieczenia Twojej inwestycji zawsze warto rozważyć implementację rozwiązań ochrony elektronicznej. Kluczowe jest skonsultowanie z firmą specjalizującą się w tym obszarze, aby szczegółowo przeanalizować strategię funkcjonowania budowy, określić kluczowe obszary do monitorowania, a następnie dostosować systemowe rozwiązania - zawsze krok po kroku, zgodnie z potrzebami.

Jeżeli po zakończeniu prac oraz opuszczeniu placu budowy przez personel, brama terenu budowy zostaje zabezpieczona i od tego momentu wymagana jest ochrona obszaru do dnia następnego - to w takim przypadku bezdyskusyjnie najbardziej efektywnym i korzystnym pod względem budżetowym rozwiązaniem będzie zastosowanie Ochrony Elektronicznej, czyli monitoringu wizyjnego opartego o analitykę obrazu.

W przypadku gdy ochrona poza dozorem terenu budowy powinna zapewniać również kierowanie ruchem na bramie, czy kontrolą osób wchodzących na teren inwestycji - to optymalny dobór rozwiązań nie jest już taki oczywisty. Odpowiednio zaprojektowany System Ochrony Elektronicznej, który uwzględnia wszystkie potrzeby związane z bezpieczeństwem osób i mienia jest możliwy dzięki synergii kilku rozwiązań systemów zabezpieczeń. Systemy te przejmują funkcje wykonywane tradycyjnie przez agenta ochrony, bardzo często wykazując się dużo większą skutecznością w działaniu, która pozbawiona jest powszechności błędów ludzkich. Stworzenie takiej formy ochrony wymaga jednak sporo doświadczenia po stronie projektanta systemu, a od Inwestora rozumienie różnic między proponowanymi rozwiązaniami.

 

Ochrona elektroniczna budowy - te pytania warto zadać firmie ochroniarskiej

 

Przygotowując się do wyboru odpowiedniej agencji ochrony i mając na uwadze krótki czas pomiędzy wysłaniem zapytań ofertowych, a momentem przejęcia placu budowy, istotne jest zrozumienie kluczowych aspektów związanych z szeroko pojętą "ochroną elektroniczną". Pozwoli to lepiej sprecyzować oczekiwania odnośnie świadczenia usług oraz funkcjonalności samego systemu.

Wykonawcy często mają ograniczone środki na ochronę obszaru budowy, stąd często porównują oferty jedynie na podstawie kryterium “najniższej ceny”, która niesie za sobą niską skuteczność usługi ochrony oraz zdecydowanie ograniczony zakres odpowiedzialności za incydenty po stronie agencji.

Na co należy zwrócić uwagę? O co warto zapytać? Odpowiadamy:

 

ochrona-placu-budowy

 

Jakie technologie zostaną zastosowane, lub co gorsze kto będzie odpowiadał za wykrycie intruza?

 

Jest to kluczowe pytanie, które powinno paść w kierunku firm składających ofertę na świadczenie usługi ochrony terenu budowy. Poniżej zestawienie najpopularniejszych metod wykrywania zagrożeń na placu budowy w oparciu o monitoring wizyjny.

 

1. Dozór wideo, Wideoweryfikacja, Wideopatrole 

 

Jak sama nazwa wskazuje jest to forma ochrony polegająca na zdalnym podglądzie obrazu z kamery przez operatora w centrum monitorowania i reagowania na zaobserwowane zdarzenia. Jest to najtańsza forma ochrony elektronicznej. Klienci wybierając taką usługę często są przeświadczeni, że pracownik agencji będzie na bieżąco obserwował obraz z ich kamer i reagował natychmiast na zaobserwowane zdarzenia. Prawda niestety jest inna. Operator w centrum monitorowania podczas swojej zmiany oprócz 15 kamer danego obiektu ma jeszcze 60 innych firm do bieżącego monitorowania. Skuteczność szybkiej reakcji na włamanie opiera się na w dużej mierze na przypadkowości i formalnie bardzo trudno jest udowodnić firmie ochroniarskiej winę za poniesione szkody za ich braku reakcji. Zdecydowanie odradzamy tego typu usługę tym, którym zależy na każdorazowym wykryciu wkroczenia osoby obcej na chroniony teren.

 

2. Detekcja obrazu, podstawowa analityka obrazu

 

Mimo że podstawowa analityka obrazu może wydawać się atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem, to warto zwrócić uwagę na wady takich rozwiązań. Duża ilość fałszywych alarmów oraz znaczne ograniczenie zasięgu działania systemu dla poszczególnych kamer to główne problemy takich systemów. W rezultacie, inwestując w takie rozwiązanie, klient może mieć wrażenie, że jest chroniony, podczas gdy w rzeczywistości ochrona pozostaje niewystarczająca. Kompensowanie wad systemowych polegających na zmianach wrażliwości kamer ma negatywny wpływ na wykrywalność zagrożeń, a zwiększenie liczby kamer bezpośrednio wpływa na brak efektywności kosztowej takiego systemu.

 

3. Certyfikowane zewnętrzne serwery analityki obrazu 

 

Biorąc pod uwagę niedoskonałości detekcji obrazu i podstawowej analityki obrazu, warto rozważyć certyfikowane zewnętrzne serwery analityki obrazu - np. takich firm jak Davantis czy Scylla. Te zaawansowane systemy wykorzystują algorytmy oparte na uczeniu maszynowym, które znacznie redukują liczbę fałszywych alarmów, jednocześnie zwiększając precyzję wykrywania zagrożeń. Agencje ochrony realizujące monitoring wizyjny w oparciu o zewnętrzne analityki obrazu mogą oferować swoim klientom rozszerzoną odpowiedzialność za powierzone im mienie, co stanowi dodatkową formę ochrony Klienta. Biorąc pod uwagę zalety tego rozwiązania, takie jak precyzyjne wykrywanie zagrożeń, mniejsza liczba fałszywych alarmów oraz większa efektywność ochrony, wybór certyfikowanych zewnętrznych serwerów analityki obrazu staje się najbardziej skutecznym i kosztowo uzasadnionym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa.

 

odpowiedzialność za mienie

 

Czy agencja ochrony weźmie każdorazowo odpowiedzialność za wykrycie wtargnięcia intruza na plac budowy podczas uzbrojenia systemu?

Jednoznaczna odpowiedź na powyższe pytanie przeprowadza szybką i zdecydowaną selekcję zebranych ofert. Na zapisy w umowie gwarantujące rozszerzoną odpowiedzialność za mienie mogą pozwolić sobie firmy pewne działania swoich systemów ochrony elektronicznej oraz dbające o ich pełną sprawność. Cała reszta agencji będzie próbowała w twardy, bądź miękki sposób tą odpowiedzialność ograniczyć. Zapisy zawierające reakcje na “zauważone incydenty", bądź “odebrane sygnały”, choć brzmią niegroźnie to jednak w skuteczny sposób uchylają odpowiedzialność agencji ochrony za niepełną sprawność zainstalowanych systemów.

 

Co się stanie w przypadku awarii systemu ochrony elektronicznej?

 

Na terenie budowy często składowane są maszyny oraz materiały budowlane wysokiej wartości, których kradzież bądź zniszczenie może mieć dalekosiężne konsekwencje dla generalnego wykonawcy. Dlatego decydując się na ochronę elektroniczną placu budowy warto mieć jasno określoną ścieżkę na wypadek wystąpienia awarii systemu, by ewentualny przestój w jego działaniu nie rzutował na bezpieczeństwo całej inwestycji.

Warto sprawdzić, czy w umowie o ochronę znalazły się zapisy dotyczące maksymalnego czasu reakcji na brak pełnej sprawności systemu. Dobry zapis to taki, który zagwarantuje przystąpienie technika do usunięcia awarii w czasie nie dłuższym niż 24 godziny. 

 

Czy mogą pojawić się dodatkowe koszty? Czy zapłacę za obsługa alarmów, przyjazdy grup interwencyjnych lub czynności administracyjne nad systemem?

 

Budżet na budowie nie jest z “gumy”, stąd warto mieć klarowność co do wysokości comiesięcznej faktury. Wiele agencji mocno zaniża bazowy koszt usługi ochrony, jednak nalicza dodatkowe opłaty za wiele czynności. Przy zawieraniu umowy kwoty jednostkowe za dodatkowe usługi wydają się małe, jednak późniejsza ich kumulacja może zaskakiwać. Dodatkowa płatność za obsługę nieuzasadnionych alarmów, każdorazowa opłata za przyjazd grupy interwencyjnej lub wizyta technika na budowie - to przerzucanie na Klienta kosztów, które są w zdecydowanej większości nie do uniknięcia.

Aby ustrzec się od takich “niespodzianek” warto zadbać o zapis mówiący o jednej, stałej kwocie abonamentu przez cały okres trwania procesu budowy. Pozwoli to na znacznie większą przewidywalność wydatków oraz zminimalizuje ryzyko celowych działań zwiększających wysokość faktury. Dodatkowo, jeżeli system dzierżawiony jest w kwocie comiesięcznego abonamentu warto zadbać, aby umowa była możliwa do rozwiązania z np. jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia. Firma pewna swojego rozwiązania i jakości dostarczanej usługi nie powinna mieć obaw przed takimi zapisami na korzyść klienta.



Podsumowanie

 

Optymalizacja kosztów i wdrażanie procesów mających na celu zwiększenie efektywności jest kluczowe przy realizacji inwestycji budowlanych. Duża zmienność cen materiałów, jak i usług podwykonawców wymusza od kierowników budów szukania oszczędności w każdym aspekcie procesu budowlanego. Wdrożenie Systemu Ochrony Elektronicznej generuje znaczne obniżenie comiesięcznych wydatków w porównaniu do tradycyjnej ochrony fizycznej. Warto jednak w poszukiwaniu oszczędności szczegółowo zapoznać się z propozycjami firm, z ich rozwiązaniami technologicznymi, gwarancjami na ciągłość usługi oraz co najistotniejsze samymi zapisami w umowach. Tak by znacząca oszczędność rzędu kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie okazała się dla wdrażającej ją osoby pełnym sukcesem.

 

Ochrona placu budowy dzierżawa

 

Zobacz również:

Optymalizacja kosztów ochrony obiektów produkcyjnych

Optymalizacja kosztów ochrony obiektów produkcyjnych

Optymalizacja kosztów ochrony obiektów produkcyjnych to kluczowy aspekt dla firm, które chcą zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. W tym artykule...

Czytaj więcej...
Jak przygotować firmę na podwyżki stawek ochrony fizycznej w 2025 roku?

Jak przygotować firmę na podwyżki stawek ochrony fizycznej w 2025 roku?

Rok 2025 zapowiada się jako kolejny etap wzrostu kosztów ochrony fizycznej. Rosnące wynagrodzenia minimalne, pełne oskładkowanie umów zleceń i stale...

Czytaj więcej...